- Budúci škôlkar by mal ovládať:- povedať svoje meno– základné hygienické návyky (používanie WC, používanie mydla, umývanie a utieranie rúk, česanie, používanie vreckovky)- základné sebaobslužné návyky: mal by byť pri obliekaní aktívny, zapájať sa do činnosti, snažiť sa o samostatnosť pri obliekaní– nemá mať plienky/ cumlíky– mal by samostatne jesť a piť (nemusí však vedieť sám používať príbor – má si poznať svoje veci).
Čo robiť pred nástupom do materskej školy:
Rodičia môžu cielenou prípravou veľmi uľahčiť nástup detičiek do materskej školy. Nájdite si preto čas a pokúste sa vyskúšať naše odporúčania v praxi, aby ste eliminovali úzkosť dieťaťa z neistoty, čo ho v materskej škole čaká.
Niekoľko dobre mienených rád pre rodičov budúcich „škôlkarov“
1. Ako dobrá príprava na vstup do materskej školy je stretávanie sa dieťaťa s inými deťmi (na ihrisku, v detských kútikoch, v materských centrách a pod.). Dobré je, ak dieťa dokáže vydržať určitú dobu bez rodičov (napr. návšteva u starej mamy bez prítomnosti rodičov). Zabezpečte dieťaťu styk s inými deťmi a ľuďmi. Nacvičujte s dieťaťom ostať bez Vás určitý čas.
2. Je tiež dobré, ak rodičia s dieťaťom pred nástupom do materskej školy využijú jej možnosti: deň otvorených dverí, besiedky a iné prezentácie. Spolupracujte s materskou školu skôr, ako do nej Vaše dieťa nastúpi. Zaujímajte sa o materskú školu.
3. Pre úspešnú adaptáciu je pre dieťa potrebná predvídavosť a prehľadnosť situácie, napr. dochvíľnosť rodičov pri ranných nástupoch do materskej školy, či vyberanie dieťaťa z nej v pravidelnom časom. Buďte zásadoví. Nezavádzajte svoje dieťa.
4. Pripravenosť dieťaťa na vyrovnanie sa s materskou školou je ovplyvnená tiež rodinnými životnými zmenami, napr. narodenie mladšieho súrodenca, rozvod rodičov a pod. V každom prípade by rodič mal o situácii informovať učiteľky, pretože každá informácia o dieťati im pomôže nájsť správny prístup k dieťaťu. S učiteľkami komunikujte aj spontánne.
5. Rodičia si tiež musia zvykať na neprítomnosť svojho dieťaťa v ich blízkosti, nevedia, čo ich dieťa práve robí, či je v poriadku. Dôverujte svojmu dieťaťu. Dôverujte materskej škole a učiteľkám.
6. Vstupom do materskej školy nie len dieťa získava novú rolu, ale aj rodičia: z rodičov sa stávajú rodičia dieťaťa z materskej školy. Buďte hrdí na svoje dieťa, s úsmevom a s dôverou ho podporujte pri rozvoji. Buďte hrdí aj na seba, pretože umožňujete dieťaťu tento rozvoj v spolupráci s materskou školou ako s partnerom.
Autor(i): PaedDr. Eva Sobinkovičová in www.predskolskyatlas.sk
Adaptácia detí na prostredie materskej školy
1. Chodiť s dieťaťom medzi rovesníkov – aj keď má súrodenca.
2. Nechať dieťa na určitú dobu v prítomnosti iného známeho človeka.
3. Zamerať sa na rozvoj sebaobslúžnych činností – nechať dieťa samostatne sa obliecť, najesť ...
4. Rozvrhnúť čas tak, aby sme dieťa nesúrili, ak má čosi urobiť samo – nechať dieťa vykonávať sebaobslúžne činnosti samo, znamená počítať s tým, že danú činnosť bude vykonávať dlhšie, ako doposiaľ, keď ste mu pomáhali.
5. Urobiť si čas na spoločnú hru – akceptovať význam spontánnej hry pre dieťa.
6. Urobiť si čas na čítanie rozprávky.
7. Počas dňa využívať možnosti rozprávať sa s dieťaťom.
8. Oceniť ak sa dieťaťu darí, nevhodné správanie jasne odmietnuť - vysvetliť, prečo bolo odmietnuté.
9. Nevyhrážať sa dieťaťu materskou školou.
10. Oboznámiť dieťaťa s materskou školou, ktorú bude navštevovať.
11. Informovať sa u riaditeľky, učiteľky MŠ o priebehu adaptácie.
12. Stanoviť dieťaťu presný režim – každá MŠ sa riadi presne stanoveným režimom dňa.
13. Všímať si povahové vlastnosti dieťaťa – ak je dieťa introvert, utiahnuté, plačlivé. Neizolovať ho od rovesníkov, práve naopak, o to častejšie sa stretávať s kamarátmi a dospelými.
14. Začať s prípravou na MŠ najneskôr od jeho zápisu do MŠ.
15. Pravidelnosť pri postupnom osamostatňovaní dieťaťa.